wtorek, 18 marca 2014

Fakty i mity na temat Kultury Arabskiej


Arabowie są brudni, gwałcą, kobiety zamykają w klatkach, a jak przyjeżdżają o Europy to tylko by sprzedawać kebaby i napadać na kioski – na takie smaczki można się natknąć w polskim Internecie a także podczas niektórych rozmów ze znajomymi. Obalimy dzisiaj kilka mitów oraz potwierdzimy parę domysłów. Zapraszam do lektury.

 Arabowie nigdy nie piją alkoholu


Fałsz. Jeżeli chodzi o bardziej restrykcyjne państwa jak Arabia Saudyjska czy Zjednoczone Emiraty Arabskie to rzeczywiście, picie alkoholu jest tam niezgodne z prawem, natomiast w Egipcie wiele razy widziałam mieszkańców spożywających alkohol, a piwo można kupić w każdym spożywcza ku (wbrew zapewnieniom przed wyjazdem, że w Egipcie nie da się znaleźć alkoholu w żadnym sklepie). Muszę się jednak zgodzić z tym, że spożywanie go jest dużo bardziej ograniczone niż w Europie – kiedy z polecenia hotelu zorganizowaliśmy imprezę na plaży w celu wypromowania plażowego baru, spotkaliśmy się z wielkim rozczarowaniem, ponieważ wszystkie arabskie rodziny przyszły z małymi dziećmi i zamiast się bawić, usiadły przy stolikach i na siedmioosobową familię zamawiały jedną dużą butelkę wody. 

Blondynka w kraju arabskim spotka się z dużym zainteresowaniem


Prawda. Oczywiście ciężko mi się wypowiedzieć co do porywania kobiet o takim kolorze włosów, jednak coś w tym jest, że Arabowie wolą blondynki. Mój kolega z grupy animacyjnej wielokrotnie namawiał mnie, a potem moją równie ciemnowłosą koleżankę Geniyę do rozjaśnienia włosów. Mimo jego zapewnień, że będziemy wyglądać świetnie, żadna nie uległa. ;)

Wszystkie muzułmanki są zniewolone przez swoich mężów, a higab noszą z ich rozkazu


Fałsz, fałsz, fałsz! Obecnie w wielu państwach arabskich kobiety odchodzą od noszenia nakrycia głowy i długich rękawów, a ich styl ubierania się bardziej przypomina modę ze Stanów czy Europy. Jeżeli już decydują się na zakrywanie swojego ciała, to jest to ich własny wybór i opowiadają o tym z dumą. Nikt tu nie jest zniewolony czy do czegoś zmuszany.


 Każdy Arab jest bardzo oddany swojej religii i modli się 5 razy dziennie


Fałsz. Zacznijmy od tego, że nie każdy Arab jest muzułmaninem, to po pierwsze. Po drugie, mało kto tak naprawdę znajduje czas na modlitwę pięć razy dziennie.
Kiedy kupujesz coś od Araba, obowiązkowo musisz się potargować


Prawda. Nie powiedziałabym, że obowiązkowo, w końcu to wybór klienta, czy kupi coś po nieproporcjonalnie wysokiej cenie do jakości, jednak warto przed zakupem czegokolwiek policzyć 30 procent od podanej ceny i powiedzieć, że tyle zgodzimy się zapłacić. Zgodnie z zasadą, żeby zawsze żądać więcej, niż tak naprawdę chce się osiągnąć, drogą targowania powinniśmy dojść do zadowalającego 50 procent ceny początkowej i tyle dokładnie zapłacić.


Ramadan jest absurdalnym świętem, które polega na głodzeniu się w oddaniu Allahowi


Fałsz. To chyba mój ulubiony mit, ponieważ sama w niego wierzyłam i byłam bardzo zdziwiona, jak rzeczywistość odbiegała od moich wyobrażeń. Na podstawie wielu rozmów z Egipcjanami oraz turystami z Arabii Saudyjskiej dowiedziałam się, że to święto służy bardziej utożsamianiu się z biednymi ludźmi, których nie stać na podstawowe dobra jak woda i jedzenie. Przez cały miesiąc Arabowie nie tylko wstrzymują się w ciągu dnia od jedzenia i picia, ale także bardzo aktywnie biorą udział we wszystkich akcjach charytatywnych. Jedną z nich jest ustawianie długiego rzędu stołów na jednej z głównych ulic Kairu i przynoszeniu w to miejsce żywności dla biednych.


Wszyscy muzułmanie zjednoczeni są w „świętej wojnie” i popierają napaście na wyznawców innej religii


Fałsz. Tak naprawdę większość z nich jest przeciwko atakom terrorystycznym o podłożu religijnym, czy o jakimkolwiek innym. Widoczne to było zwłaszcza podczas rewolucji w Egipcie w zeszłym roku, kiedy znaczny procent obywateli popierało działania armii mającej na celu stłumienie działalności Bractwa Muzułmańskiego. Arabowie nie dbają o czystość tak jak Europejczycy


Niestety, ale muszę napisać, że to prawda. Nie są to duże różnice, bo i u nas znajdą się takie kwiatki, co wywożą śmieci do lasu, ale jednak ogólne zaniedbanie środowiska jest widoczne. W Hurghadzie ciężko znaleźć metr kwadratowy bez ani jednego papierka na chodniku (o ile oczywiście mamy szczęście i znajdziemy chodnik), a na pustyni codziennie wraz z powiewem wiatru widzimy całe worki fruwających śmieci. W tym miejscu czas na anegdotkę usłyszaną od Geniyi, która za chłopaka miała Egipcjanina. Któregoś dnia zauważyła przerażona, jak jej luby wyrzuca worek śmieci przez okno. Kiedy zapytała go, co on do cholery wyprawia, odparł zdumiony, że o co jej chodzi, przecież i tak zaraz wiatr wszystko zwieje.Kobiety w kulturze arabskiej traktowane są przedmiotowo i z ograniczonym szacunkiem


Prawda. Nie powiedziałabym, że Arabowie zupełnie nie mają do nich szacunku, jednak ich kultura traktowania kobiet znacznie różni się od naszej. Przez siedem miesięcy ani razu nikt mi nawet nie otworzył drzwi, natomiast wielokrotnie toczyłam walki z kolegami o zachowanie dystansu jeżeli chodzi o kontakt cielesny. Klepnięcie koleżanki w tyłek według nich jest „komplementem” i nie mamy prawa się o to obrazić.


Kobiety nadają się tylko do sprzątania, gotowania i wychowywania dzieci


Fałsz. Może być to zaskakujące, biorąc pod uwagę, co przed chwilą zostało uznane za fakt, jednak kobiety w kulturze arabskiej mają dość specjalne położenie. Nikt nie uważa, że nadają się one tylko do prowadzenia domu, a mimo to wiele z nich ostatecznie decyduje się na takie życie. Dlaczego? Uważają to za swój obowiązek i , poniekąd (przynajmniej takie było moje wrażenie), dar od Boga na otrzymanie tej możliwości. Kultura Arabska nadal jest dosyć konserwatywna, chociaż obecnie wiele kobiet wybiera się na uniwersytety i robi karierę.


Wielu Arabów ma przynajmniej 3 żony


Fałsz. Zdecydowana większość posiada jedną żonę, a powód jest prosty – na większą ilość ich nie stać. Każda żona musi być traktowana dokładnie tak samo, co powoduje ogromne koszta, na które niewielu może sobie pozwolić. Spotkałam tylko jednego Araba, który miał aż trzy żony i mnóstwo dzieci. Nie rozmawiałam z nim zbytnio na ten temat, ponieważ już w momencie, gdy go poznałam, chciał żebym została jego czwartą partnerką i musiałam szybko uciekać. :)


Kiedy Polka wychodzi za Araba, jest traktowana jak śmieć


Fałsz. Niestety jest to często powtarzany u nas mit, głównie przez media opowiadające niestworzone historie o porwanych Polkach, zniewolonych w krajach arabskich. Myślenie w ten sposób jest idiotyczne, spotkałam na swojej drodze kilka par Europejka+Egipcjanin, które były szczęśliwe ze sobą, a ich związki oparte były na wzajemnym zaufaniu i szacunku. Natomiast wiara w opowiastki sprzedawane przez Super Expresy, Fakty i inne tego typu może nas skłonić do refleksji, co my byśmy pomyśleli o swoim narodzie, gdybyśmy opierali wiedzę tylko na artykułach z taniej prasy. Doszłam do wniosku, że wyglądamy jak naród dzieciobójców.

To już wszystko co przygotowałam na dzisiaj, czekam na wasze opinie oraz inne mity, które gdzieś zasłyszeliście i chcecie się nimi podzielić. J
Post kończymy humorystycznym akcentem, czyli obrazkiem, który znalazłam parę dni temu w sieci. Jak czuje się turystka w Hurghadzie? Właśnie tak: 
tłum. Mozza - piękna, 7abibti - kochanie5 komentarzy:

 1. akcja z łapaniem za tyłek - obrzydliwa chyba bym nie wytrzymała :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety zdarzało się nagminnie, stąd te walki :D

   Usuń
  2. no super . Nie wiem czy to fakt czy mit , ale spotkałam się też z kompletnym brakiem poszanowania prywatności tz mąż zagląda bez pytania i robi przegląd torebki zony. jak dla mnie to niefajne, ale może ja po prostu namierzyłam taki pojedynczy przypadek.

   Mama Madzi

   Usuń
  3. Niestety to również fakt. Zapytałam swojej znajomej, czy to prawda, odpowiedziała że nie wszyscy tak robią, niestety większość mężczyzn zagląda do torebek swoich dziewczyn czy żon, niezależnie od jej sprzeciwów.

   Usuń
 2. Najgorsze jest to przedmiotowe traktowanie kobiet.

  OdpowiedzUsuń